
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Thickness | 0.9 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Interface | SPI |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 880 µW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 8 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Reference Type | Supply |
| Sampling Rate | 225 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.25 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 6 µs |
| Resolution | 8 bit |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 81 dB |
| Conversion Rate | 225 ksps |
| Differential Nonlinearity | 0.25 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 65 dB |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2 V |
| Interface Type(Data Interface) | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Analog Supply Voltage | 2 V to 5.5 V |
| Differential Output | No |
| Number of D/A Converters | 1 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Unipolar |
Stock: 5741
Distributors
pcbx
Unit Price$1.18237
Ext.Price$1.18237
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.18237 | $1.18237 |
| 10 | $0.86348 | $8.63480 |
| 25 | $0.78226 | $19.55650 |
| 50 | $0.73737 | $36.86850 |
| 100 | $0.69506 | $69.50600 |
| 300 | $0.66268 | $198.80400 |
| 500 | $0.63180 | $315.90000 |
| 1000 | $0.61299 | $612.99000 |
| 3000 | $0.55400 | $1662.00000 |
